Antkapiai

Antkapių gamyba Vilniuje

Teisinės paslaugos

Antkapiai arba „Gėlinukai“

Žmonės, kurie niekada nėra susidūrę su paminklų gamyba, antkapinius paminklus dažniausiai vadina tiesiog ANTKAPIAIS. Bet tai kartais sukelia painiavą aiškinantis apie ką eina kalba, nes visi gamintojai „antkapiu“ vadina „gėlinuką“, kuriame yra sodinamos gėlės, o antkapinį paminklą tiesiog „paminklu“. Čia šiek tiek įvedžiau aiškumo dėl žodžių sampratų.

Na, o kas liečia pačius antkapius (gėlinukus), tai jie dažniausiai yra gaminami iš tos pačios medžiagos, kaip ir paminklai, ar kapavietės tvorelės. Forma gali būti įvairi – rombo, kvadrato, stačiakampio, stilizuoto stačiakampio, širdelės pavidalo, ašaros pavidalo ir t.t. Antkapio forma, dizainas lemia ir antkapio kainą. Pav. paprastas stačiakmpis arba rombo antkapis kainuos 100-150 eurų priklausomai nuo dydžio, o figūrinio, ar ovalinės formos antkapis kainuo daug brangiau – 250-350 eurų.todėl kartais antkapio kaina gali būti beveik tokia pati, kaip ir paminklo kaina. Anksčiau antkapiai būdavo stačiakampės formos ir buvo skirti kiekvienam velioniui – pavyzdžiui, jei palaidoti vyras su žmona, tai ir antkapiai-gėlinukai būdavo du. Vėliau bvo prieita prie rombo, ar ovalių, apvalių formų antkapių, nes jie buvo daugiau klasifikuojami kaip „bendri“, t.y. palaidojus vyrą su žmona užtekdavo vieno kažkokios formos antkapio kapavietės centre, nes tai buvo pigiau, o ir priežiūra lengvesnė. Na, o paskutiniu metu Vilniuje einama link minimalizmo ir atsisakoma klasikinių formų antkapiu, nes jie yra nepatogūs – sumontuoti kapo viduryje, dažniausiai toje vietoje kur buvo kasama laidojimo duobė. Praėjus kažkiek laiko, ta vieta įsmunka ir kartu įsmunka antkapis. 

Teisinės paslaugos
Teisinės paslaugos

Tada tenka antkapį demontuoti, senus antkapio pamatus išmesti ir iš naujo betonuoti bei montuoti. Siekiant to išvengti, dažnai gėlinukų funkciją atlieka siauri atitvėrimai kapavietės kažkuriame šone. Gėlinuko plotis paliekamas siauras – 15-20 cm. To pilnai pakanka pasodinti neaukštoms gėlėms – atrodo tvarkingai ir estetiškai. Priežiūra tokio antkapinio gėlinuko yra itin paprasta, nes laistomos ir ravimos žemės yra visai nedaug. Likusi kapavietės dalis gali būti užpilta skalda, plautu žvyriuku, arba uždengta akmens plokštėmis. Kai kuriose kapinėse būtų tikslinga išvis atsisakyti antkapių, nes kapinės randasi plynuose laukuose, kaip pavyzdžiui Liepynės kapinės Vilniuje, ar kai kurie kvartalai Vilniaus Karveliškių kapinėse ir pan. Ten niekada nebūna šešėlio, niekas neužstoja vėjo, kuris išpusto dirvožemį, kur laistyti tenka vos ne kasdien, o privažinėti žmonės tiesiog fiziškai negali. Tuomet antkapių funkciją atlieka tiesiog nupirkti vazonai su gyvomis gėlėmis, kurie atėjus sekantį kartą lankyti kapų pakeičiami kitu vazonu, o visą kapavietės plotą užpilti skalda, arba udengti akmeninėmis plokštėmis. Taip daug patogiau ir žymiai pigiau.

Antkapis – kapavietės akcentas

Apibendrinant galiu pasakyti, kad renkantis antkapį reiktų atkreipti dėmesį į visos kapavietės bendrą vaizdą – dizainą, ar tai bus didelis,ar minimalistinis antkapio dizainas, ar tai bus figūrinis antkapis, ar klasikinės stačiakampio formos. Svarbu dar kiek laiko turėsite jo priežiūrai – sodinimui, ravėjimui , laistymui. Turime suprasti, kad antkapis yra visos kapavietės akcentas, kuris gali tiek puošti, tiek gadinti visos, kad ir brangiausios kapavietės vaizdą.

Teisinės paslaugos
Share by: