Paminklų gamyba

Įmonė BRADA paminklų gamyba užsiima nuo 1990 metų.

Gaminant paminklus dažniausiai naudojamas granitas, kuriam suteikiama norima paminklo forma, nupoliruojamas paviršius, iškalamos raidės, religinė simbolika, paveikslai, žmonių portretai. Iškaltos raidės yra padengiamos specialiu skysčiu, kuris leidžia iškaltas raides įskaityti ir net kai akmuo yra drėgnas. Svarbu tai, kad jos yra nedažomos ir atrodo kaip  kad būtų nedažytos natūralios.

Taip pat galima prigręžti ir priklijuoti įvairaus šrifto bei spalvos metalines raides ir religinę simboliką. Metalinės raidės gaminamos Italijoje. Įmonė BRADA bendradarbiauja su italų įmone PILLA, kuri nuo kitų firmų skiriasi kokybiškesnėmis tvirtinimo smulkmenomis, o tai lemia ir pačio pritvirtinimo kokybę.

Nuo daugumos kitų įmonių skiriamės tuo, kad paminklus ir kapavietės dizainą kuriame patys pagal klientų norus bei galimybes. Kurdami kapavietės dizainą būtinai atsižvelgiame į kapavietės faktinį reljefą. Aklai nepildome klientų užgaidų, jei tai yra žmonių klaidingi sumanymai, kuriems negalėsime suteikti garantijos. Darbų, kuriems negalime suteikti garantijos nevykdome išvis, net ir už pinigus.

Granito blokai, iš kurių yra gaminami paminklai, tvorelės, antkapiai-gėlinukai, kapaviečių uždengimo plokštės yra iš Švedijos, Suomijos, Rusijos ir Indijos. Blokai pjaustomi Lietuvoje ir gaminami visi paminklai tik Lietuvoje.

Produkcijos iš Kinijos neturime.

Pagamintiems gaminiams suteikiame neribotą garantiją.

Jei domina mūsų darbai bei paslaugos – kreipkitės ir tikrai padėsime.

El. paštu: info@bradapaminklai.lt

Telefonu: +370 699 26274

Arba atvykite pas mus adresu: Sausio 13-osios g. 15, LT-04345, Vilnius

Keli sakiniai iš ko galima gaminti paminklus ir ar tai rekomenduojama mūsų Lietuvos klimatinėmis sąlygomis.

Lietuviškas granitas

Lietuviškas akmuo yra tie vadinami rieduliai, kurie randami miškuose, laukuose, ar iškasami melioratorių. Taip pat traukiami iš jūros ir iš upių. Pastarieji yra kokybiškiausi. Bėda, kad kokybiškų ir tinkamų Lietuvoje nebeliko, nes akmens meistrai visus akmenis tinkamo dydžio seniai išrinko. Liko tik “nekondicija”, t.y. liko nedideli akmenys, iš kurių išeina pagaminti paminklą su postamentu, o antkapiai gėlinukui su tvorele medžiagos nelieka. Kito rieduliuko panaudoti neišeina, nes skiriasi spalva ir struktūra. Paminklų gamyba iš lietuviškų riedulių jau seniai tapo nuostolinga ir nepraktiška, todėl nieks ir nebenori vargti.

Atvežtinis granitas

Atvežti iš kitų respublikų granito blokai, kurie gaminami granito karjeruose yra kokybiški ir paskutiniu metu ne tokie brangūs, nes technologiškai apdirbimo pramonė tikrai pažengė į priekį. Spalvų ir raštų gama yra itin didelė, todėl drąsiai galima kombinuoti tiek spalviniai, tiek struktūriškai kuriant kapavietės dizainą, tiek antkapinį paminklą. Iš tokio granito pagaminti gaminiai yra ilgaamžiški ir kokybiški, jei gaminami atsakingų meistrų ir įmonių. Mūsų klimatinėms sąlygoms tai yra tinkamiausia medžiaga.

Tiesa, yra atvežtinio granito jau išpjautų plokšcių, kurios tinka tik patalpų vidaus apdailai, nes sugeria į save drėgmę ir laikui bėgant keičia spalvą ir  pradeda trūkinėti. Taip pat iš užsienio yra atvežami jau pagaminti paminklai, kurie gali būti ne visi kokybiški, nes jie atvažiuoja jau padengti įvairia chemija, kuri slepia apdirbimo broką ir įtrūkimus, dėlto, praėjus keliems metams, veikiant mūsų klimatinėms sąlygoms, gali sutrūkinėti ir įgauti ne kokią išvaizdą.  Žinoma,  toks granitas (jo gaminiai) yra žymiai pigesni uz kokybišką gaminį, tačiau po kelerių metų  tenka papildomai investuoti broko šalinimui.

Marmuras

Iš marmuro mūsų klimatinėmis salygomis gaminti paminklų, tvorelių ir gėlinukų nepatartina, nes laikui bėgant (4-5 metai) paminklai apsineša purvu, pradeda rūdyti, žaliuoti, ar kitaip keisti spalva. Problema, kad marmuras yra žymiai minkštesnis už granitą. Jo struktūra yra smulkiai porėta, reta, todėl jis kaip sugertukas sugeria į save viską – ir drėgmę, ir dulkes, ir kitus nešvarumus. Drėgmei išgaravus, nešvarumai lieka marmuro struktūroje ir atrodo negražiai. Atnaujinimui ne visada gelbsti chemija, kuri, atvirai kalbant, nėra “sveika” pačiam marmurui.

Smiltainis

Labai minkšta uoliena, kuri daugiau naudojama aplinkos dekoravimui, fasadų apdailai,  tvorų mūrijimui. Ji graži, bet Lietuvoje tokie paminklai beveik negaminami. Esu matęs gal tik vieną. Smiltainis geras tuo, kad jis lengvai išgarina iš savęs susikaupusią drėgmę ir jame likę nešvarumai beveik nekeičia išvaizdos. Bėda ta, kad didelių, sveikų ir nesutrūkinėjusių gabalų beveik nėra. Jis nesipoliruoja, o yra tik pjaustomas ir skaldomas. Iškaltos raidės iš didesnio atstumo nesimato. Prigręžtos metalinės raidės atrodo gerai ant tokio paminklo, bet, kaip minėjau, iš šios medžiagos paminklai nelabai gaminami.

Paminklų gamyba , kapaviečių įrengimu, o taip pat ir senų kapaviečių renovacija mes užsiimame labai seniai ir turime sukaupę didelę patirtį , todėl darbus atliekame itin kruopščiai, atsakingai su raštiška garantija. Nedvejodami kreipkitės ir mes padėsimę. Taip pat objektyviai konsultuojame ir  patariame.

Antkapiai

Žmonės, kurie niekada nėra susidūrę su paminklų gamyba, antkapinius paminklus dažniausiai vadina tiesiog ANTKAPIAIS. Bet tai kartais sukelia painiavą aiškinantis apie ką eina kalba, nes visi gamintojai antkapiu vadina gėlinuką, kuriame yra sodinamos gėlės, o antkapinį paminklą tiesiog „paminklu“. Čia šiek tiek įvedžiau aiškumo dėl žodžių sampratų.

Na, o kas liečia pačius antkapius (gėlinukus), tai jie dažniausiai yra gaminami iš tos pačios medžiagos, kaip ir paminklai, ar kapavietės tvorelės. Forma gali būti įvairi – rombo, kvadrato, stačiakampio, stilizuoto stačiakampio, širdelės pavidalo, ašaros pavidalo ir t.t. Anksčiau antkapiai būdavo stačiakampės formos ir buvo skirti kiekvienam velioniui – pavyzdžiui, jei palaidoti vyras su žmona, tai ir antkapiai-gėlinukai būdavo du. Vėliau bvo prieita prie rombo formos antkapių, nes jie buvo daugiau klasifikuojami kaip „bendri“, t.y. palaidojus vyrą su žmona užtekdavo vieno rombo formos antkapio kapavietės centre, nes tai buvo pigiau, o ir priežiūra lengvesnė. Na, o  paskutiniu metu einama link minimalizmo ir atsisakoma klasikinių formų antkapiu, nes jie yra nepatogūs – sumontuoti kapo viduryje, dažniausiai toje vietoje kur buvo kasama laidojimo duobė. Praėjus kažkiek laiko, ta vieta įsmunka ir kartu įsmunka antkapis. Tada tenka antkapį demontuoti, senus antkapio pamatus išmesti ir iš naujo betonuoti bei montuoti. Siekiant to išvengti, dažnai gėlinukų funkciją atlieka siauri atitvėrimai kapavietės kažkuriame šone. Gėlinuko plotis paliekamas siauras – 15-20 cm. To pilnai pakanka pasodinti neaukštoms gėlėms – atrodo tvarkingai ir estetiškai. Priežiūra tokio antkapinio gėlinuko yra itin paprasta, nes laistomos ir ravimos žemės yra visai nedaug. Likusi kapavietės dalis gali būti užpilta skalda, plautu žvyriuku, arba uždengta plokštėmis. Kai kuriose kapinėse būtų tikslinga išvis atsisakyti antkapių, nes kapinės randasi plynuose laukuose, kaip pavyzdžiui Liepynės kapinės Vilniuje, ar kai kurie kvartalai Karveliškių kapinėse ir pan. Ten niekada nebūna šešėlio, niekas neužstoja vėjo, kuris išpusto dirvožemį, kur laistyti tenka vos ne kasdien, o privažinėti žmonės tiesiog fiziškai negali. Tuomet antkapių funkciją atlieka tiesiog nupirkti vazonai su gyvomis gėlėmis, kurie atėjus sekantį kartą lankyti kapų pakeičiami kitu vazonu, visą kapavietės plotą užpilti skalda. Taip daug patogiau ir žymiai pigiau.

Apibendrinant galiu pasakyti, kad renkantis antkapį reiktų atkreipti dėmesį į visos kapavietės bendrą vaizdą – dizainą, ar tai bus didelis,ar minimalistinis antkapio dizainas, ar tai bus figūrinis antkapis, ar klasikinės stačiakampio formos. Svarbu dar kiek laiko turėsite jo priežiūrai – sodinimui, ravėjimui , laistymui. Juk reikia suprasti, kad antkapis yra visos kapavietės akcentas, kuris gali tiek puošti, tiek gadinti visos, kad ir brangiausios kapavietės vaizdą.

Jei Jums iškiltų keblumų apsisprendžiant kokį antkapį rinktis ir ar reikia jo išvis – klauskite, nesivaržykite.

Pagarbiai,
Įmonės BRADA savininkas
Gintaras Bradauskas